Trzęsacz

Trzęsacz

Zobacz aktualny obraz z kamery Widok z kamery na plażę w Trzęsaczu

RowyPustkowo

Kamera w Trzęsaczu

Trzęsacz jest niewielką, liczącą jedynie 100 mieszkańców wsią położoną na Pobrzeżu Szczecińskim w odległości około 50 kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Z miejscowością związana jest pewna smutna legenda. Jedna z wersji głosi, że do kościoła zlokalizowanego na klifie w Trzęsaczu miejscowi rybacy przynieśli, wyłowioną z morza, syrenkę. Została ona umieszczona na noc w chrzcielnicy, kolejnego ranka zmarła z tęsknoty za morzem. Gniew jej ojca, króla mórz sprawił, że klif wraz z murami zamku był systematycznie pochłaniany przez morskie fale, bijące wściekle o brzeg z woli zemsty na niegodziwcach.

Druga wersja głosi, że zniszczenia spowodowane są tęsknotą rozdzielonych wojną kochanków. Szaleńczo zakochany chłopak zginął podczas wojny i skryty w morskich falach próbuje dotrzeć do zmarłej z rozpaczy za jego los ukochanej dziewczyny, pochowanej na kościelnym cmentarzu.

Na obrazie z kamery widoczna jest ostatnia zachowana ściana kościoła wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo świątynia położona była pośrodku wsi około 1800 metrów od brzegu morza, lecz z biegiem lat erozja brzegu spowodowała, że morze stopniowo wbijało się w głąb lądu. I tak, w 1901 roku osunął się pierwszy fragment kościoła.

2015.03.01 - Przykładowy obraz z kamery w Trzęsaczu

Kamery w Trzęsaczu

Ostatnie załamanie brzegu miało miejsce w 1994 roku. Zabezpieczona ściana stanowi dziś jedną z największych atrakcji turystycznych Trzęsacza. Obok został wybudowany w 2009 roku taras widokowy liczący 20 metrów wysokości.

Obraz z kamery pochodzi ze strony rewal.pl